O NÁS

Historie a současnost sboru

Smíšený pěvecký sbor Chorus Laneum vznikl v Lánech v květnu 2009. 

Sbor začínal se 17 členy, postupně se rozrostl na současných 32 kmenových členů a několik pravidelně spolupracujících externistů. Zkoušíme pravidelně jednou týdně v prostorách obřadní síně Obecního úřadu Lány. Každý rok sbor absolvuje i několikadenní soustředění.

Poprvé se sbor veřejnosti předvedl 6. července 2009 během Cyrilometodějského koncertu u kapličky ve Vašírově. Od té doby uskutečnil již více než 110 koncertů a vystoupení nejen ve Středočeském kraji, ale i v Praze a v zahraničí. Ve svém repertoáru má přes 200 skladeb. Věnuje se hudbě renesanční, barokní, klasické, romantické, ale nevyhýbá se ani hudbě lidové či populární.

Sbor vystupuje v průměru  na 10 akcích ročně. Společně absolvoval mezinárodní soutěž v chorvatské Opatii v roce 2019, kde získal bronzovou cenu, soutěž v kostele Šimona a Judy v roce 2021, kde získal stříbrné pásmo, a v říjnu 2022 vystoupil na Mezinárodním festivalu pěveckých sborů Cantate Catalunya v Barceloně.

Se sborem pravidelně vystupují špičkoví čeští hudebníci a sólisté.

Sbormistr Vladimír Doležal

se narodil v Praze, vystudoval operní zpěv na Státní konzervatoři v Praze. Ještě během studií se stal členem komorního souboru Pražští madrigalisté. S tímto souborem procestoval mnohokrát Evropu, Kanadu i USA. Po ukončení studia absolvoval dvě zahraniční stáže: v italské Sieně a v Bachovské akademii ve Stuttgartu.

V roce 1976 zahájil svou sólovou dráhu s Českou filharmonií. Spolupracoval s významnými evropskými i světovými orchestry a dirigenty. Od roku 1981 se věnuje obsáhlému sólovému koncertnímu a oratornímu repertoáru. Od roku 1988 je sólistou opery Národního divadla v Praze, kde působí dosud. V poslední době je často zván na zahraniční koncerty s repertoárem Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.

Na svém kontě má již téměř 50 sólových CD. Za zmínku stojí Stabat Mater Antonína Dvořáka, Glagolská mše Leoše Janáčka, Gotická symfonie Havergala Briana či Carmina Burana Carla Orffa.

Od roku 2010 působí též jako odborný asistent na katedře zpěvu a operní režie hudební fakulty AMU.

I přes důchodový věk je Vladimír Doležal stále aktivním umělcem jak v opeře, tak i na koncertních pódiích.

Členové sboru

SOPRAN

Jitka Babíčková
Eva Havelková
Iva Kárská
Eva Kutová
Hana Moravcová
Vladimíra Padevětová
Jana Polonyiová
Marie Remutová
Lenka Skleničková
Zlata Šmausová
Nikola Varvařovská
Ilona Víchová
Martina Vlachová

ALT

Jitka Beredzasová
Vlasta Doležalová
Helena Kučerová
Pavla Lustigová
Lenka Maixnerová
Eva Pojerová
Jarmila Samuelová
Lenka Šírková
Eva Šváchová

TENOR

Ivana Kinkalová
Kamil Obluk
Ivana Píšová
Karel Pleiner
Oldřich Polášek
Ladislav Vala

BAS

Tomáš Kučaba
Jiří Ladra
Miroslav Píša
Martin Polonyi