Your address will show here +12 34 56 78
O NÁS

 
Historie a současnost sboru

 
 

Smíšený pěvecký sbor Chorus Laneum vznikl v květnu 2009. V Lánech se o založení pěveckého sboru uvažovalo již dříve, ale nedařilo se pro tuto myšlenku získat kvalitního člověka, který by sbor vedl po odborné a organizační stránce. Nakonec se na popud radního pro kulturu, pana Havelky, tohoto nelehkého úkolu vybudovat od základu smíšený sbor ujal významný sólista opery Národního divadla Vladimír Doležal spolu se svou manželkou. Organizačně se na založení podílely ještě další osoby, které dodnes zabezpečují chod tohoto tělesa.


Sbor začínal se 17 členy, postupně se rozrostl na současných 38. Schází se pravidelně jednou týdně díky podpoře obce na Obecním úřadě. Kromě toho členové každý rok absolvují několikadenní soustředění.


Poprvé se sbor veřejnosti předvedl 6. července 2009 během Cyrilometodějského koncertu u kapličky ve Vašírově. Od té doby uskutečnil již více než 70 koncertů a vystoupení nejen ve Středočeském kraji. Ve svém repertoáru má přes 160 skladeb. Věnuje se hudbě renesanční, barokní, klasické, romantické, ale nevyhýbá se ani hudbě lidové či populární.


Se sborem pravidelně vystupují špičkoví čeští hudebníci a sólisté.

Sbormistr Vladimír Doležal
  • Sbormistr Vladimír Doležal s Chorus Laneum
Vladimír Doležal

se narodil v Praze, vystudoval operní zpěv na Státní konzervatoři v Praze ve třídě profesorky Miluše Dvořákové. Ještě během studií se stal členem komorního souboru Pražští madrigalisté. S tímto souborem procestoval mnohokrát Evropu, Kanadu i USA. Po ukončení studia absolvoval dvě zahraniční stáže: v italské Sieně u profesora Favaretta, kterou ukončil se zlatým diplomem, a Bachovskou akademii ve Stuttgartu, kde absolvoval mistrovské kurzy u profesora Aldo Baldina. Nadále se zdokonaloval v interpretaci u profesora Karla Bermana.


V roce 1976 zahájil svou sólovou dráhu s Českou filharmonií pod taktovkou tehdejšího šéfdirigenta Václava Neumanna. Spolupracoval s významnými evropskými i mimoevropskými orchestry (např. Česká filharmonie, Slovenská filharmonie, FOK, SOČR, PKO, Královská filharmonie Liverpool, Londýnský symfonický orchestr, Maastrichtská filharmonie, Norimberští symfonici) a dirigenty světových jmen (např. Václav Neumann, Zdeněk Košler, Jiří Bělohlávek, sir Charles Mackerras, sir Colin Davis, Aldo Ceccato, Helmuth Rilling, Jiří Kout).


Od roku 1981 se věnuje sólovému koncertnímu a oratornímu repertoáru, který je velmi obsáhlý. Stylově zahrnuje hudbu předklasickou, přes velké romantické tituly až po současnou tvorbu. Jeho repertoár se pohybuje od velkých dramatických partů až po kontratenorové.


Od roku 1988 je sólistou opery Národního divadla v Praze, kde působí dosud. S touto scénou navštívil Japonsko, Čínu, Finsko, Portugalsko, Německo a Lucembursko. K jeho nejzajímavějším rolím patří Florestan (Fidelio), Canio (Komedianti), Laca (Její pastorkyňa), MacGregor (Věc Makropulos), princ (Rusalka), Dancairo (Carmen), Benda (Jakobín), ale též Tamino (Kouzelná flétna), Ferrando (Cosi fan tutte) a Ottavio (Don Giovanni). V poslední době je často zván na zahraniční koncerty s repertoárem Leoše Janáčka a Antonína Dvořáka.


Na svém kontě má již téměř 50 sólových CD. Za zmínku stojí Stabat Mater Antonína Dvořáka, Glagolská mše Leoše Janáčka, Gotická symfonie Havergala Briana či Carmina Burana Carla Orffa.


Od roku 2010 působí též jako odborný asistent na katedře zpěvu a operní režie hudební fakulty AMU.

ČLENOVÉ SBORU
SOPRAN

Jitka Babíčková
Eva Havelková
Iva Kárská
Eva Kutová
Hana Moravcová
Jana Polonyiová
Marie Remutová
Lenka Skleničková
Zlata Šmausová
Nikola Varvařovská
Ilona Víchová
Martina Vlachová

ALT

Jitka Beredzasová
Vlasta Doležalová
Pavla Lustigová
Lenka Maixnerová

Eva Pojerová
Jarmila Samuelová
Lenka Šírková
Eva Šváchová

TENOR

Ivana Kinkalová
Kamil Obluk
Ivana Píšová
Karel Pleiner
Oldřich Polášek
Karel Prusenovský
Ladislav Vala

BAS

Tomáš Kučaba
Jiří Ladra
Miroslav Píša
Martin Polonyi
Jaroslav Provazník (j.h.)
Pavel Typolt